Arvostan korkealle niitä ihmisiä, jotka uskaltavat elää omanlaistaan elämää piittaamatta pätkääkään toisten ajatuksista.
Liian usein tavoittelemme sellaista onnea jota kuvittelemme haluavamme. Oikeasti yhteiskunta ja ympäristö saattavat tiedostamatta vaikuttaa valintoihimme.
Meidät kasvatetaan tietyllä tapaa.
Opimme pienestä pitäen, että aikuisena tulee löytää kumppani, mennä naimisiin, tehdä lapsia, rakentaa talo ja tehdä töitä eläkeikään saakka.
Miksi? Koska niin nyt on aina tehty! Niin on tehnyt isä ja isoisäkin.
Mitä jos onni ei löydy perinteisistä arvoista?
Silloin täytyy löytää rohkeutta tehdä asiat toisin.
Ei ole helppoa lähteä kulkemaan omaa polkuaan, sellaista joka ei ehkä ole se kaikkein tavanomaisin.
Onni voi löytyä hyväksynnän kautta.
Saatamme yrittää vuosia ja vuosia mahduttaa itseämme tiettyyn lokeroon, kunnes lopulta hyväksymme sen tosiasian, että onni löytyykin toisaalta.
Jos koet haluavasi elää lapsettomana, tai sydämesi sykkii samaa sukupuolta olevalle ihmiselle, tai perinteinen yksiavioinen suhde tuntuu kahleelta kaulalla, mene rohkeasti sitä kohti, joka tekee sinut onnelliseksi.
